V květnu 2015 byla při příležitosti oslav 70. výročí osvobození represivních zařízení v Terezíně a v Litoměřicích otevřena v Muzeu Malé pevnosti Památníku Terezín nová stálá výstava výběru prací z uměleckých sbírek Památníku Terezín.
Expozice představuje díla českých autorů věnujících se tématu boje proti nacismu a válce a je zároveň poctou umělcům, kteří byli jedněmi z prvních, kdo ve 30. letech 20. století rozpoznal nebezpečí nastupujícího nacistického režimu a zapojil se svou činností do domácího odboje. Mnozí z nich byli činní i v zahraničí a mnozí za tuto činnosti zaplatili svými životy.
Výstavu otevírají karikatury 30. let, které strhujícím a přímočarým způsobem přibližují zmíněné historické dění. Dalším velkým tématem tohoto období byla občanská válka ve Španělsku. Zmíněné události poznamenaly též tvorbu Emila Filly či Josefa Čapka, jejichž díla jsou na výstavě také zastoupena. Závěr neklidného desetiletí přinesl novou etapu v dějinách našeho státu, a to vznik Protektorátu Čechy a Morava v roce 1939. Návštěvník se prostřednictvím vystavených obrazů seznamuje s tísnivou atmosférou protektorátu a navíc je v této části též obeznámen i s tím, jakým způsobem na novou politickou situaci reagovala umělecká tvorba, jakými prošla změnami z hlediska užitých technik malby, námětů apod. Následně se pomyslně přenášíme do prostředí terezínských represivních zařízení, do káznic a koncentračních táborů, ve kterých bylo vězněno mnoho vynikajících umělců, malířů či amatérů a kde – i přes nelidské podmínky – vzniklo množství děl, které dokumentují vězeňský život, psychiku vězňů, atmosféru prostředí. Závěrečné sály výstavy přinášejí tvorbu poválečné generace, jež začala tvořit v době normalizace. I tato generace svým způsobem zobrazuje motivy násilí, hrozby technické civilizace apod.
Autorkou scénáře výstavy, jež je svým obsahem ojedinělou v České republice, je historička umění, publicistka a členka vědecké rady Památníku Terezín, dr. Blanka Stehlíková.
Se