17. – 18. června 2022 proběhl v Památníku Terezín pedagogický seminář k využití filmových výpovědí přeživších holokaustu ve školní výuce. Jednalo se již o druhé takovéto školení v průběhu dvou let.
Semináře se zúčastnilo 38 českých pedagogů, na programu byly přednášky i workshopy. Úvodní dopolední vystoupení Pavla Mückeho z Ústavu soudobých dějin AV ČR a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy přiblížilo metodické a praktické aspekty orálně historického výzkumu. Na něj potom navázali Martin Šmok (společnost Open Eye) a Marcel Mahdal (Občanské sdružení PANT) prezentací metodiky práce s filmovými výpověďmi přeživších holokaustu z rozsáhlého archivu USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education, s kterým úzce spolupracují.
V odpoledních hodinách program pokračoval workshopem Památníku Terezín s názvem Po stopách paměti terezínského ghetta, v rámci kterého si účastníci vyzkoušeli práci s konkrétními didaktickými materiály používanými touto institucí při vzdělávacích programech pro školní mládež, jež využívají potenciálu výše uvedeného archivu. Tyto materiály jsou také dostupné veřejnosti v mobilní aplikaci USC Shoah Foundation s názvem IWalk, která je zájemcům k dispozici volně ke stažení. Workshop vedli lektoři Památníku Terezín Naděžda Seifertová a Jan Špringl. Program uzavírali kolegové Šmok a Mahdal, kteří představili první kroky praktické tvorby didaktických materiálů s využitím filmových výpovědí, a to v dostupných internetových platformách USC Shoah Foundation.
Seminář byl součástí širšího projektu, který iniciovala maďarská nadace Zachor již v roce 2019, kdy oslovila se žádostí o spolupráci Památník Terezín, Nadaci Milana Šimečky v Bratislavě a Židovské centrum v Osvětimi. V roce 2021 pak byly mimo jiné veřejnosti v rámci mobilní aplikace IWalk zpřístupněny v češtině a angličtině materiály k prohlídkám bývalého terezínského ghetta. V současné době tento projekt pokračuje vytvořením maďarské, polské a slovenské jazykové mutace těchto prohlídek pod názvem Visegrad IWalks: Educational Activities and Training to the Digital Local History Walks. Podobné materiály vznikly i pro lokality v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Projekt finančně podpořil Mezinárodní visegrádský fond.
Jan Špringl