Ve dnech 27. – 29. května 2022 se v Praze a v Terezíně uskutečnil seminář pro české pedagogy pod názvem „Jak vyučovat o holokaustu“.
Památník Terezín organizuje seminář již od roku 2000 ve spolupráci s MŠMT ČR, Židovským muzeem v Praze a Muzeem romské kultury v Brně.
Program semináře začal v pátek právě v pražském Židovském muzeu a v podvečer se účastníci přesunuli do Památníku Terezín. Necelé tři dny školení byly naplněny přednáškami, prohlídkami a workshopy, které přiblížily pedagogům např. historii židovského osídlení Čech a Moravy, otázky antisemitismu, psychologické aspekty genocidy, základní zásady výuky o holokaustu, propagandistickou funkci terezínského ghetta, historii genocidy Romů a další. Učitelé si pod vedením zkušených lektorů prohlédli expozice Židovského muzea v Praze, bývalé terezínské ghetto a též bývalou policejní věznici gestapa v Malé pevnosti v Terezíně.
V sobotu odpoledne měli účastníci možnost zapojit se do jednoho ze tří workshopů, v rámci kterých si sami vyzkoušeli metody užívané při vzdělávání o holokaustu. Památník Terezín představil workshop zařazovaný běžně do seminárních programů pro školní skupiny „Od čísla ke jménu“, Muzeum romské kultury v Brně prostřednictvím své lektorky prezentovalo workshop „Jak vyučovat o romském holokaustu“ a třetí workshop s titulem „Mezní situace v životě člověka: Ester, příběh hrdinky Starého zákona“ vedla dr. Jana Jebavá, která působí v agentuře JABATO a je též původem pedagožkou a absolventkou semináře.
Nejvíce oceňovanou částí programu byla on-line beseda s paní Helgou Hoškovou-Weissovou, která jako dívka prošla terezínským ghettem, KT Auschwitz-Birkenau a osvobozena byla se svojí maminkou v KT Mauthausen.
Semináře se zúčastnilo 41 českých učitelů z různých škol České republiky. Seminář „Jak vyučovat o holokaustu“ je prvním stupněm v celé čtyřstupňové struktuře školení věnované tématu, které Památník Terezín organizuje ve spolupráci s MŠMT ČR a dalšími tuzemskými a zahraničními institucemi. Seminář I. stupně opět proběhne na jaře 2023.
Naděžda Seifertová