Již po druhé přijeli do Památníku Terezín francouzští učitelé, aby se zde seznámili s historií terezínských represivních zařízení z doby druhé světové války.
V Terezíně čekal na učitele bohatý program. Seminář byl zahájen prezentací o historii vývoje Památníku Terezín a informacemi o samotné vzdělávací činnosti Památníku Terezín. Na to navázal historik Petr Koura svojí přednáškou spojenou s filmovou projekcí o situaci v druhé československé republice po obsazení Sudet. Poté si účastníci prohlédli bývalé ghetto. Další dny pak absolvovali přednášky a workshopy na téma náboženství v terezínském ghettu, dětí a mládeže v ghettu, diskutovali o problematice spojené s návštěvou delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže v Terezíně v době války. Historik Thomas Hejda svoji terezínskou přednášku zaměřil na vnímání a místo terezínského Památníku jakožto místa paměti naší země.
Pozornost byla zaměřena též na seznámení se s historií bývalé policejní věznice gestapa v Malé pevnosti, a to prostřednictvím přednášky a prohlídky celého areálu Malé pevnosti.
Jednou z nejzajímavějších částí semináře bylo setkání se spisovatelem Ivanem Klímou a jeho manželkou, Helenou Klímovou, kteří na pozvání Francouzů do Terezína přijeli a poutavě vyprávěli o svém životě. Ivan Klíma byl sám jako malé dítě vězněn v terezínském ghettu a paní Helena přežila válku jako ukrývané dítě.
Seminář se odehrával nejen na půdě terezínského Památníku, učitelé též navštívili Památník Lidice, pražské Židovské město a v doprovodu Thomase Hejdy absolvovali též cestu po místech, která jsou v Praze úzce spojena s komunistickým režimem.