Ve dnech 25. – 29. června 2011 se v Památníku Terezín konal již po čtvrté seminář pro slovenské pedagogy. Tentokrát se jednalo o seminář pokračovací, neboť většina jeho účastníků zde byla již před rokem a pro velký zájem o danou problematiku byl v rámci spolupráce mezi Památníkem Terezín a Dokumentačním střediskem holokaustu se sídlem v Bratislave zorganizován právě II. stupeň tohoto vzdělávacího semináře.
Pro pedagogy byl připraven informacemi a zážitky naplněný program, který se odehrával v Terezíně, v Lidicích a v Praze. Tentokrát organizátoři vsadili zejména na metodiku výuky o holokaustu a představili účastníkům workshopy, které vzdělávací oddělení nabízí školním skupinám v rámci jejich seminářů v Památníku. Znovu nechyběla ani prohlídka míst spjatých s existencí ghetta v Terezíně, tentokrát však byla vybrána a okomentována ta terezínská místa a budovy, která nejsou z časových důvodů součástí běžných prohlídek. Jedno odpoledne bylo věnována návštěvě Památníku Lidice. Dalším významným bodem programu byla přednáška historika Petra Koury. Pan Koura zavítal do Památníku již po několikáté, tentokrát hovořil o zachycení tematiky holokaustu v českém hraném filmu v době od 2. světové války do současnosti.
Kulturní vložku zajistilo Činoherní studio Ústí nad Labem s představením „Rudolf Höss“. Poslední den strávili učitelé v Praze, kde nejprve absolvovali program v Centru vizuální historie Malach, kde pro ně byly připraveny dvě přednášky. Jakub Mlynář hovořil o samotném archivu vizuální historie USC SFI a jeho praktickém využití a poté Martin Šmok o dosavadních zkušenostech se vzdělávacím využitím archivu vzpomínek. Odpoledne bylo věnováno návštěvě Památníku Heydrichiády v Resslově ulici.
Po třech dnech vzdělávání opouštěli slovenští učitelé Terezín s mnoha užitečnými materiály a inspiracemi pro jejich další praxi ve školách.
Se