Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Obsahem přísahy bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.
Již druhým rokem byli pořadatelé v důsledku pandemie nemoci covid-19 nuceni přesunout Terezínskou tryznu z tradičního květnového termínu do podzimního období. Jako nový termín byla vybrána neděle 5. září 2021.
Památník Terezín tryznu organizoval ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou. Záštitu nad konáním pietní vzpomínkové akce převzal ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek. Tryzny se zúčastnila řada vládních představitelů, zástupců Senátu a Parlamentu České republiky, velvyslanci či zástupci velvyslanectví mnoha evropských i mimoevropských států, hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller a hejtman Libereckého kraje Martin Půta, zástupci mnoha měst, spolků a sdružení.
Ceremonie byla zahájena v 10 hodin kladením věnců a kytic. Poté zazněla státní hymna v podání Edity Adlerové, po které přítomné přivítal ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Hlavní projev přednesl předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský, na něj navázal Hanuš Hron, bývalý vězeň terezínského ghetta, s osobní vzpomínkou na květnové dny roku 1945 v Terezíně. Následovala křesťanská a židovská modlitba a program tryzny byl zakončen sborem z třetího dějství opery Nabucco Giuseppe Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru.
Jako tomu bylo již v minulých letech, i letos před zahájením tryzny proběhla v prostoru bývalého popraviště v Malé pevnosti připomínka poslední popravy, která se odehrála v Policejní věznici Terezín 2. 5. 1945. Je již několikaletou tradicí, že se tohoto pietního aktu účastní také studenti Gymnázia v Uherském Hradišti spolu s jejich paní profesorkou Miroslavou Polákovou. I tento rok přijeli do Terezína a v průběhu akce připomněli jména popravených mladých odbojářů.
Naděžda Seifertová