Tradiční Terezínská tryzna se konala 15. května 2022 na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně. Oproti dvěma předchozím rokům, kdy kvůli epidemii nemoci covid-19 musela být jednou zrušena a jednou přeložena na zářijový termín, se letos mohla odehrát opět v plánovaném a tradičním termínu, kterým je třetí neděle v květnu.
Tryzna navazuje na odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy, kterou uzavřeli v roce 1945 osvobození vězni koncentračního tábora Buchenwald. Jejím obsahem bylo prohlášení, že připomínání válečných událostí neustane do doby, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.
Památník Terezín ji organizuje ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou. Záštitu nad konáním Terezínské tryzny převzal ministr kultury České republiky Martin Baxa.
Před zahájením tryzny se od 9 hodin konal na bývalém popravišti v Malé pevnosti pietní akt k uctění obětí poslední popravy, která se odehrála v Policejní věznice Terezín na sklonku války, 2. května 1945. Kromě ústavních činitelů a představitelů různých institucí se akce zúčastnili též studenti gymnázia v Uherském Hradišti s paní profesorkou Miroslavou Polákovou.
Jednalo se již o druhou akci zaměřenou na uctění památky těchto popravených.
První pietní akt k uctění popravených během poslední terezínské popravy se v terezínské Malé pevnosti odehrál již i 2. 5. 2022, tehdy byl organizovaný ČSBS.
Samotná tryzna byla zahájena v 10 hodin kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny v podání pěvkyně Jany Červenkové, přivítal všechny zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Hlavní projev přednesl předseda Senátu České republiky Miloš Vystrčil, na kterého navázala se svým poselstvím Hana Sternlichtová, bývalá vězeňkyně terezínského ghetta, která byla na konci války v patnácti letech osvobozena v KT Mauthausen. V nacistických koncentračních táborech ztratila oba své rodiče.
Po jejích slovech zazněla křesťanská a židovská modlitba a program tryzny byl zakončen hudebním vystoupením dívčího pěveckého sboru Modrásci z Litoměřic.
Pochod živého svitku – Cesta vzpomínek a obnovy
Program letošní tryzny byl doplněn o další akce. Jednou z nich byl Pochod živého svitku – Cesta vzpomínek a obnovy a slavnostní předání MST (Memorial Scrolls Trust) svitku Tóry do rukou ředitelky Beit Terezin, Tami Kinberg. Tento výjimečný ceremoniál proběhl v odpoledních hodinách ve Wieserově domě v Terezíně.
Událost se uskutečnila díky spolupráci několika organizací – a to Memorial Scrolls Trust, Beit Theresienstadt, International March of Living, B’nai B’rith International, Památníku Terezín a Židovského muzea v Praze.
Svitek Tóry, který se nyní již nachází v Beit Terezín v Izraeli, patří mezi ty, jež byly zachráněny v době Protektorátu Čechy a Morava před zničením tehdejším nově vznikajícím Židovským ústředním museem v Praze. Mnoho z těchto svitků se po válce vrátilo do obnovených židovských obcí, avšak v prvních letech komunistického režimu jich zase mnoho zaniklo a Tóry se opět přesunuly do sbírek Židovského muzea v Praze. V 60. letech 20. století bylo na 1564 svitků odprodáno a odvezeno do Londýna. Zde o svitky začal pečovat Memorial Scrolls Trust. Svitky Tóry, které byly v pořádku či se daly opravit, jsou zapůjčovány do muzeí, památníků a židovských kongregací po celém světě.
Slavnostnímu předání svitku předcházel ranní pochod s Tórou, a to od nádraží v Bohušovicích nad Ohří do Terezína. Tato cesta kopírovala trasu, kterou muselo v době druhé světové války ujít několik desítek tisíc deportovaných do terezínského ghetta.
Slavnostní program byl zakončen koncertem pod názvem “Proč svět jen mlčí?” v podání norské zpěvačky Bente Kahan, která vystoupila v doprovodu Adama Skrzypky. Bente Kahan zazpívala zhudebněné básně bývalé vězenkyně ghetta Ilse Weber. Koncert uspořádal Institut terezínských skladatelů ve spolupráci s Památníkem Terezín.
Dle tiskové zprávy Památníku Terezín
Více o Druhém životě českých svitků Tóry najdete na stránkách ŽMP na: https://www.jewishmuseum.cz/program-a-vzdelavani/vystavy/putovni/122/druhy-zivot-ceskych-svitku-tory/