Od jara 2019 se můžete v internetovém prostředí setkat s webovou stránkou Školákem ve válečných letech, která je výsledkem spolupráce Památníku Terezín, Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, Institutu Terezínské iniciativy a NIDV na stejnojmenném projektu v letech 2015 – 2018.
Web je tvořen z několika částí. V první najdete informace o projektu samotném, o jeho cílech a metodice. Druhá část je věnována situaci ve školství na našem území v letech 1938 – 1945. Tyto informace se nacházejí na modrých výstavních panelech, které byly vytvořeny organizátory projektu a jsou na stránce k nahlédnutí.
Hlavní pozornost je ale věnována jednotlivým týmům, které se do projektu zapojily. Každý z nich má svůj oddíl, kde můžete najít tyto kapitoly (v některých případech nejsou všechny vytvořeny): Náš tým, Průběh bádání, Výstavní panel, Co se na panel nevešlo, A co bylo dál?
V části Náš tým se většina týmů představuje, můžete tu najít odkazy na školy, odkud jeho členové pocházejí. Následuje kapitola Průběh bádání, která mapuje první etapu práce na projektu. Tehdy se po republice rozjeli organizátoři projektu, navštěvovali týmy a diskutovali s nimi o jejich činnosti v rámci projektu. Např. studenti gymnázia v Moravských Budějovicích měli v době návštěvy již připravené časové osy mapující události, které se na jejich škole ve sledovaném období odehrály.
Další činností v projektu bylo bádání v archivech, což je zachyceno například u ZŠ Oskara Nedbala v Českých Budějovicích a u dalších. Mnohé týmy se též snažily zkontaktovat bývalé žáky či studenty „jejich“ škol – tzn. pamětníky školních let 1938 – 1945. V některých případech se to opravdu zdařilo a došlo i na setkání žáků s bývalými „spolužáky“. Fotografie z takovéto besedy můžete nalézt např. u týmu ZŠ T. G. Masaryka z Milovic. Své pamětníky si našli i žáci z příbramské ZŠ Jiráskovy sady, středoškoláci z Kutné Hory či tým ze ZŠ Svatobořice-Mistřín.
V této části webové stránky je přiblíženo také setkání týmů v Památníku Terezín, které se konalo v červnu 2016 a ze kterého existuje bohatá fotografická a též filmová dokumentace. Při této příležitosti zde natáčela litoměřická regionální televize Výsledná reportáž je na webu uvedena u prezentace ZŠ Morkovice. Právě tým z této školy měl možnost promluvit o svém bádání na kameru.
Následující sekcí webových stránek jsou ukázky výstavních panelů každého týmu. Část Co se na panel nevešlo již svým názvem poukazuje na to, že mnoho dokumentů a fotografií, získaných během bádání, nebylo možné na panely umístit. Byla by však škoda nechat tyto svědky historie pouze někde založené, a proto právě vznikla tato cenná část webu, kde se kopie přebývajících dokumentů nacházejí.
Posledním obsáhlým oddílem je A co bylo dál? Z hlediska trvání projektu pokrývá období, které následovalo po slavnostní vernisáži výstavy na Pedagogické fakultě UK v březnu 2017. Chronologicky prvním počinem v této sekci byla akce týmu ze VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora, který pro studenty učitelství na zmíněné fakultě prezentoval svoji práci na projektu včetně filmového dokumentu (odkaz), který jedna ze studentek zpracovala. I tento film, stejně tak jako krátký dokument vytvořený studenty plzeňského Gymnázia Luďka Pika, najdete na webové stránce (odkaz).
Po slavnostním uvedení výstavy Školákem ve válečných letech v Praze začala celá sada výstavních panelů putovat po školách a místech, odkud jednotlivé týmy pocházely. Též se zde nachází doprovodný didaktický materiál, který některé školy zpracovaly – např. ZŠ Morkovice či ZŠ T. G. Masaryka v Milovicích.
Webová stránka Školákem ve válečných letech je svou náplní velmi různorodá a při jejím zkoumání se zajisté obohatíte o mnoho informace jak z historie školství a života školáků v letech 1938 – 1945, tak také o možné aktivitě dnešních žáků a studentů. Může se stát, že tam najdete také něco, co znáte ze svého školního prostředí, z domova. Pokud byste pak měli zájem se k projektu přidat a připojit další kapitolu ze života škol v letech 1938 – 1945, jste více než vítáni!
Webovou prezentaci projektu zpracovala firma WKS a finančně ji podpořil Nadační fond obětem holocaustu.
Se