V nabídce VO pro školní skupiny můžete najít badatelsko-kreativní práci, v jejímž centru stojí látková figurka černého pejska. Tento pejsek je uložen ve sbírkách Židovského muzea v Praze.
Pejska zhotovila v terezínském ghettu Žofie Fischerová pro svoji dceru Hanu. Fischerovi pocházeli z Rychnova nad Kněžnou. Tatínek Max Fischer se věnoval obchodu, Žofie domácnosti. Rodina byla židovského vyznání, dodržovala hlavní židovské svátky, ale v době Vánoc se doma objevoval i stromeček. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava na rodinu začínají dopadat protižidovská opatření (mimo jiné se musí v této době zbavit též svého psa). Navzdory době prožívá dcera Hanka i radostné chvíle. Potkává Františka Müllera, který je v okolí Rychnova nasazen na práci, a zamiluje se. Svatba Hany a Františka se koná v létě 1941.
V prosinci 1942 byli Fischerovi a Müllerovi zařazeni do transportu Ch z Hradce Králové do terezínského ghetta. Všichni se zapojí do pracovního nasazení; maminka Žofie se kupříkladu dostala do dílny, kde se spravovaly uniformy. Podzim 1944 naruší navždy rodinné svazky. Do KT Auschwitz-Birkenau je deportován z ghetta nejprve František a o několik dní později i tatínek, který je na místě po příjezdu zavražděn. František umírá začátkem února 1945 v KT Dachau. Hanka s maminkou se dožívají v Terezíně osvobození, poté se vracejí do Rychnova a postupně i do normálního života.
A jaký je průběh workshopu? V první části pracují žáci s fotografií pejska a pokouší se výrobek analyzovat dle zadaných otázek (v této chvíli nemají o figurce prakticky žádné informace) Jsou to otázky typu: Z čeho je pejsek ušitý? V jakém je stavu? Co mohl znamenat pro jeho tvůrce/příjemce? apod. Po této analýze následuje druhá fáze, při které se účastníci pomocí dokumentů (z provenience Židovského muzea v Praze a Památníku Terezín) a prostřednictvím Haniných vzpomínek seznamují s osudy rodiny Fischerových a F. Müllera.
Na poznání linie jejich životních příběhů navazuje třetí část, kdy mají žáci dle indicií přijít na to, kdo z rodiny byl nejspíše tvůrcem pejska, z čeho je figurka zřejmě vyrobena a na co vše odkazuje ve vztahu k rychnovskému životu Fischerových.
Skrze seznámení se s životem tvůrce tohoto artefaktu poznávají seminaristé osud jedné konkrétní rodiny zasažené nacistickou ideologií. Figurka pejska je svědkem a dokladem toho, jak se vězni snažili v těžkých podmínkách ghetta uchovat si vzpomínky na dobu svobody a nenechat se zdolat poměry, ve kterých byli nuceni žít.
Po zodpovězení všech otázek následuje kreativní část práce – účastníci si pejska dle předlohy sami ušijí.
Workshop zařazujeme do programu na základě předchozí domluvy s pedagogy, kteří do Památníku Terezín se svojí skupinou přijíždějí.
Naděžda Seifertová