V letošním roce si připomínáme 20 let činnosti vzdělávacího oddělení Památníku Terezín, pracoviště, které se specializuje zejména na bezprostřední práci se školní mládeží pořádáním vzdělávacích seminářů o roli Terezína v době druhé světové války. Zpočátku to nebyl úkol jednoduchý, neboť po politické změně v roce 1989 došlo k masivnímu poklesu zájmu o terezínskou problematiku ze strany nejmladších domácích návštěvníků Památníku. Ten je již ovšem naštěstí minulostí.
Program seminářů připravovaných pro české školy byl zpočátku koncipován pouze jako jednodenní. Nicméně určitou změnu v této věci přinesl rok 1997 zprovozněním ubytovny v terezínských Magdeburských kasárnách. V důsledku toho pak mohla být rozšířena nabídka vzdělávacího oddělení také o vícedenní semináře. O několik let později k těmto ubytovacím prostorám přibyly ještě další ve Fučíkově ulici. Náplň vícedenní i jednodenní výuky je tvořena přednáškami, workshopy, prohlídkami, filmovými projekcemi s komentářem, besedami s pamětníky apod. Oddělení v současné době využívá 6 učeben, jedna je navíc vybavena dvaceti počítačovými stanicemi. Semináře však nejsou určeny pouze české školní mládeži, ale i zahraniční, zejména z německy mluvících zemí. O tu se starají dobrovolní pracovníci z Německa a Rakouska, kteří jsou do Památníku Terezín vysíláni vždy na jeden rok německou organizací Aktion Sühnezeichen Friedensdienste – ASF a rakouskou institucí Gedenkdienst.
Semináře pro školy nejsou jedinou náplní práce vzdělávacího oddělení. Od poloviny 90. let jsou například každoročně vyhlašovány umělecké soutěže pro mládež, kde účastníci řeší témata spojená s nebezpečím antisemitismu, rasismu, totalitarismu apod. V letošním roce byl vyhlášen již XVIX. ročník literární a XVII. ročník výtvarné soutěže (více bude ve Zpravodaji 3/2013). Z nejlepších prací každý rok sestavujeme putovní výstavy, kterou jsou instalovány na mnoha místech České republiky. Soutěže jsou financovány zejména z finančního daru bývalé vězeňkyně terezínského ghetta Hany Greenfieldové.
Památník Terezín se angažuje i na poli dalšího vzdělávání pedagogů. Počátky této práce byly velmi skromné. Ve spolupráci s Okresním školním úřadem v Litoměřicích byly nejdříve pořádány cykly přednášek o historii regionu s přihlédnutím k 2. světové válce, terezínským represivním zařízením a pobočce KT Flossenbürg v Litoměřicích. Na ty poté navázaly několikadenní semináře pořádané Památníkem Terezín ve spolupráci s německou organizací Aktion Sühnezeichen Friedensdienste – ASF, kterých se zúčastňovali čeští i němečtí učitelé a jež nakonec přerostly v pravidelné česko-braniborské semináře. V současné době se na jejich organizaci podílejí velkou měrou některé z partnerských organizací Památníku Terezín (Národní institut dalšího vzdělávání – NIDV, Regionale Arbeitsstellen für Ausländerfragen, Jugendarbeit und Schule Brandenburg – RAA Brandenburg). Mimo to pořádá Památník Terezín od roku 2000 pravidelný cyklus školení pro české učitele v úzkém sepětí s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a ve spolupráci s mnoha českými i zahraničními organizacemi. Struktura těchto seminářů je v současnosti čtyřstupňová: 1. a 2. stupeň se konají v České republice (Památník Terezín, Židovské muzeum v Praze), 3. stupeň v některé evropské instituci podobného zaměření jako Památník Terezín (Památník Ravensbrück, Státní muzeum Auschwitz-Birkenau v Osvětimi) a 4. stupeň od roku 2005 probíhá v izraelském Yad Vashem v Jeruzalémě. Pořádání těchto seminářů je přímým důsledkem konference s názvem Fenomén holocaust, která probíhala v Praze a Terezíně pod záštitou prezidenta České republiky Václava Havla v roce 1999. Pedagogické semináře jsou od roku 2005 ovšem organizovány také pro učitele ze Slovenské republiky, od roku 2010 z Francie a příležitostně též z jiných zemí (například z Dánska).
Vedle výše uvedených pravidelně se opakujících vzdělávacích akcí jsou nárazově realizovány i další projekty, v jejichž rámci jsou zejména vytvářeny vzdělávací materiály určené českým pedagogům a jejich žákům. Jmenujme ty, které byly realizovány v posledních letech. V prvé řadě se jedná o publikaci „Ghetto Terezín, holokaust a dnešek“, jež je jedním z výstupů projektu, který probíhal v letech 2007-2009 v úzké spolupráci s USC Shoah Foundation Institute. Publikace je také v elektronické verzi dostupná na internetových stránkách výše uvedené instituce (více Zpravodaj 1/2010). Nejnovějším počinem oddělení je spuštění webu pro mládež a pedagogy „Školákem v protektorátu“ (Zpravodaj 1/2013), který obsahuje velké množství zajímavostí a faktů ze života školní mládeže v době protektorátu a též metodické materiály pro učitele. Součástí práce na této webové stránce bylo i vytvoření workshopů na dané téma, které jsou v nabídce pro školní skupiny. Jako poslední z projektů si jmenujme „Za pomníčky“ (Zpravodaj 1/2012).
Uplynulých 20 let bylo pro Památník Terezín naplněno bohatou vzdělávací činností. Zdůrazněme ovšem, že bez podpory mnoha partnerských institucí, orgánů státní správy i jednotlivců by výsledky jeho práce byly chudší. Vy všichni, kteří jste nás v uplynulém dvacetiletí podporovali, přijměte, prosím, bezmezné poděkování.
Šp