Ve dnech 28. 2. – 3. 3. 2019 se konal v Památníku Terezín ve spolupráci s izraelským Yad Vashem seminář pro holandské pedagogy pod názvem Learning about Theresienstadt in Terezin. Kromě přednášky a prohlídek bývalých represivních zařízení v Terezíně viděli účastníci představení dětské opery Brundibár v podání Dismanova rozhlasového dětského souborou, setkali se s přeživší bývalého terezínského ghetta, paní Doris Grozdanovičovou a též aktivně pracovali v rámci několika workshopů. Seminář pak zakončili návštěvou Památníku Lidice.
V polovině března 2019 (15. – 17. 3.) proběhl v Židovském muzeu v Praze a v Památníku Terezín již dvacátý ročník semináře Jak vyučovat o holokaustu. Třídenního semináře se zúčastnilo čtyřicet osm pedagogů z českých základních a středních škol.
Zúčastnění navštívili přednášky o historii židovského osídlení v Čechách a na Moravě, o terezínském ghettu, antisemitských stereotypech a mýtech od 19. století až po současnost, romském holokaustu, psychologických aspektech genocidy. Součástí programu ovšem nebyly pouze přednášky, ale i workshopy, představující například některé z aktivit, které nabízí Památník Terezín a Muzeum romské kultury v Brně či komentované prohlídky pražského židovského města, bývalého terezínského ghetta a bývalé policejní věznice gestapa v Malé pevnosti. Největší dojem však pravděpodobně zanechalo setkání s bývalými vězenkyněmi terezínského ghetta Hanou Hnátovou a Bohumilou Havránkovou.
Ka+Se