• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Zpravodaj

Zpravodaj

Vzdělávací a informační bulletin Památníku Terezín

  • O Zpravodaji
  • Aktuálně
  • Kontakt
  • Čeština
    • English
  • Zpravodaj 2/2024
  • Zpravodaj 3/2024
  • Zpravodaj 4/2024
  • Zpravodaj 1/2025
  • Archiv

Rozhovor s Michaelem Michnerem o dokumentární výstavě sbírkového oddělení Památníku Terezín Těžké dny střídaly chvíle naděje

14 května, 2024 by admin

V polovině března 2024 byla v předsálí kina Malé pevnosti v Památníku Terezín otevřena výstava Těžké dny střídaly chvíle naděje. Výstava představuje vybrané předměty, výtvarná díla i písemnosti vzniklé při tajných kulturních, společenských a volnočasových aktivitách vězňů terezínské věznice v Malé pevnosti mezi léty 1940–1945.

Dobu strávenou v nacistických represivních zařízeních ve své vzpomínce výstižně popsal Bohumil Janda, jeden z bývalých vězňů: „Jednotvárná šeď nudy a samoty dlouhých dnů v těsných tmavých kobkách byla střídána okamžiky tak silnými a vzrušujícími, že není možno po celý život na ně zapomenout.“ Právě tyto momenty se staly inspirací k výstavě, jejímž záměrem je prezentovat některé méně známé sbírkové předměty Památníku Terezín a přiblížit osoby spojené s jejich vznikem. Více o výstavě vypráví její autor Michael Michner, pracovník sbírkového oddělení Památníku Terezín.

Dokumentární výstava sbírkového oddělení Památníku Terezín Těžké dny střídaly chvíle naděje, předsálí kina v Malé pevnosti, březen 2024. Foto: Radim Nytl, Památník Terezín.

Michaeli, mohl bys nám blíže představit, co vše na výstavě najdeme?

Na výstavě lze nalézt hmotné, písemné a obrazové prameny pocházející ze sbírky Památníku Terezín. Stěžejními exponáty jsou především trojrozměrné předměty vzniklé tajně z materiálů získaných ve vězeňských dílnách, kde pracovali muži, nebo v tzv. šijárně s ženským osazenstvem. Jedná se o různé drobné artefakty, například hračky, panenky, přívěsky a srdíčka. Opomenout jsme nemohli ani vězni vlastnoručně vytvořené karty, šachy či malou kostku z chlebové hmoty, které jim ve volných chvílích sloužily k občasnému hraní společenských her.

Výstava je dále doplněna vybranými výtvarnými díly dokumentujícími nejen kulturní aktivity, ale rovněž každodennost, dění v celách i celkovou atmosféru věznice. Zároveň zde můžete nalézt také portrétní kresby a jedinečné karikatury. Autoři těchto prací však nebyli pouze amatéři, nýbrž v některých případech už tehdy známí umělci jako např. Karel Štipl nebo později Ema Blažková.

Komplexnost výstavy pak dotvářejí dochované písemnosti, kupříkladu štědrovečerní program z cely, zápisky z přednášky a literární tvorba. Nejrozšířenější bylo psaní básní odrážejících pocity vězňů a vypovídajících o jejich stesku po rodině, utrpení, víře, naději či odporu proti nacismu.

Závěrem bych rád upozornil, že k výstavě jsme ještě připravili webové stránky, na kterých můžete najít jednotlivé části instalace s životopisnými medailonky k osobám spojeným s exponáty.

Autor výstavy Michael Michner s Jiřím Gregorem. Na výstavě jsou k vidění dřevěné šachy v kartonové krabičce, které si z Malé pevnosti odnesl jeho otec, bývalý vězeň, Josef Gregor. Ten figurky dostal v době věznění od svého spoluvězně. Foto: Radim Nytl, Památník Terezín.

Mohl bys popsat čtenářům, jak probíhal výběr vystavených exponátů, co například rozhodovalo o tom, že se dané předměty ocitly na výstavě?

Výběr exponátů občas nebývá úplně jednoduchá záležitost. Pokud děláte výstavu, kde mají vystavované předměty hrát hlavní úlohu, musíte si hned na začátku stanovit jistá kritéria. V tomto případě jsme se zaměřili na zmíněnou policejní věznici v Malé pevnosti Terezín. Bylo to především z důvodu, že podobnou výstavu Památník Terezín dlouho nerealizoval.

Základním motivem pro tvorbu a uchopení výstavy se stalo poutavé téma vztahující se k výše zmíněným zakázaným kulturním, společenským a volnočasovým aktivitám vězňů souvisejícím s jejich pozitivním vlivem. Zároveň jsme se snažili prezentovat sbírkové předměty Památníku Terezín, jež byly delší dobu v depozitáři skryty veřejnosti, a přiblížit osoby spojené s jejich vznikem.

Zásadním momentem v rozhodování o vystavení exponátu bylo, kromě samotné atraktivity, nepochybně množství zjištěných informací, neboť jen díky tomu jsme následně mohli zmapovat osudy lidí poznamenaných nacistickými represivními zařízeními.

Autor výstavy Michael Michner (vlevo) s výtvarníkem Památníku Terezín Miroslavem Veselým. Foto: Radim Nytl, Památník Terezín.

Jak vlastně shromažďujete informace k daným předmětům? Dohledávali jste ještě nějaké střípky příběhů pro tuto výstavu?

Základní informace ke sbírkovým předmětům obsahuje databáze Památníku Terezín. Kromě ní máme k dispozici rovněž interní dokumentaci ke sbírce. Z nich můžeme zjistit, kdo konkrétní artefakt zhotovil, popřípadě ke komu se vztahuje, a další údaje. K přesnému určení vězňů poté využíváme databázi politicky a rasově pronásledovaných osob, jež je také dostupná na webových stránkách Památníku Terezín.

Střípky k příběhům jsme samozřejmě dohledávali, v několika případech to však nebylo vůbec jednoduché. Využili jsme vzpomínky bývalých vězňů, uložené v archivu Památníku Terezín, osobní spisy žadatelů o vydání osvědčení podle zákona č. 255/1946 Sb. z Vojenského historického archivu a v neposlední řadě také informace od příbuzných. Našim cílem bylo vytvoření životopisných medailonků ke všem osobám spjatých s exponáty, což se nakonec podařilo.

Dokumentární výstava sbírkového oddělení Památníku Terezín Těžké dny střídaly chvíle naděje, předsálí kina v Malé pevnosti, březen 2024. Sada modrých a bílých figurek patřila Josefu Gregorovi. Foto: Radim Nytl, Památník Terezín.

Na výstavě je k vidění mnoho trojrozměrných sbírkových předmětů. Kolik takovýchto se nachází ve sbírce Památníku Terezín?

Co se týká policejní věznice v terezínské Malé pevnosti, máme ve sbírce přibližně 1000 trojrozměrných předmětů a přes 600 výtvarných děl.

Dokumentární výstava sbírkového oddělení Památníku Terezín Těžké dny střídaly chvíle naděje, předsálí kina v Malé pevnosti, březen 2024. Foto: Radim Nytl, Památník Terezín.

Na které exponáty zejména bys chtěl návštěvníky upozornit a proč?

Za zmínku dozajista stojí dvě sady šachových figurek v kartonových krabičkách vyrobené Bohuslavem Fischerem během věznění v Terezíně. Zajímavé jsou zejména tím, že jejich autor vyrobil asi šest sad těchto figurek. Vyřezal je ze smrkového dřeva, které získal z pryčen v cele č. 39, a za pomoci jiného vězně byly v natěračské dílně natřeny a namořeny. Jednu sadu si ponechal a ostatní rozdal na památku spoluvězňům. Šachy jsou na výstavě navíc instalovány ve vitrínce umístěné na původním vězeňském stole s vyrytou šachovnicí.

Upozornit bychom měli také na hadrovou panenku, hadrového psíka, vyšívanou dečku a látkovou záložku do knihy, jež byly vytvořeny Marií Svatošovou během věznění na ženském dvoře věznice. Ona a její manžel Josef Svatoš ukrývali ve svém pražském bytě parašutisty ze skupin Anthropoid a Out Distance. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byli udáni gestapu. Poprava Marie a Josefa Svatošových proběhla 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen, kde nacisté ve třech vlnách zavraždili 294 příbuzných a spolupracovníků parašutistů z řad českých vlastenců.

Děkuji Ti za rozhovor a výstavě přejeme mnoho spokojených návštěvníků!

                       Rozhovor s autorem výstavy Michaelem Michnerem vedla Naděžda Seifertová

Výstavu je možno zhlédnout v prostorách předsálí kina v Malé pevnosti, a to do 16. června 2024.

Pokud nestihnete do Památníku Terezín přijet, můžete si některé exponáty prohlédnout na nové webové stránce věnované právě výstavám a umění: Památník Terezín | Výstavy (pamatnik-terezin.cz)

Primary Sidebar

Obsah nejnovějšího čísla

  • Terezín – od války k míru
  • Reflexe válečných a poválečných prožitků…
  • Životní příběh Zuzany Peterové
  • Základní škola Žulová – vzdělávací seminář v Památníku Terezín, leden 2025

Hledat

Videotéka

Videotéka

Footer

Štítky

Akce PT Fotoarchiv PT Historické články Pedagogické semináře Projekty českých škol Recenze Rozhovory Sbírky PT Soutěže Události Vzdělávací materiály Vzpomínka Zajímavé

Sledujte nás

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

Copyright © 2025 · Památník Terezín

  • Čeština
  • English