V letošním roce se ve dnech 2. – 5. března v Památníku Terezín konala první část již tradičního česko-polského pedagogického semináře. Druhá část proběhne v prosinci 2023 ve Státním muzeu Auschwitz-Birkenau v Polsku.
Této vzdělávací akce se vždy účastní tucet vybraných českých učitelů, kteří v předchozích letech absolvovali všechny stupně pedagogických seminářů organizovaných Památníkem Terezín s finanční podporou MŠMT. Podobný je i počet pedagogů z Polska. Cílem tohoto setkání je podnítit spolupráci mezi českými a polskými účastníky a jejich školami.
Zahajovacím bodem semináře byl seznamovací večer. V jeho průběhu každý účastník krátce představil svůj domovský region a nabídl k ochutnání typický regionální produkt.
Další dva dny byly nabité prohlídkami, odbornými přednáškami a workshopy. Některých se čeští a polští učitelé účastnili společně, jiných odděleně. Hlavním důvodem občasného rozdělení skupiny bylo, že na rozdíl od českých účastníků byli polští učitelé na návštěvě v Terezíně poprvé, a proto je čekaly základní prohlídkové okruhy. Pro české účastníky, kteří objekty Památníku Terezín znají již velmi dobře, byly naopak přichystané prohlídky běžně nepřístupných míst, a to jak se vztahem k historii bývalého terezínského ghetta, věznice gestapa, či k období jí předcházejí. Například navštívili interiéry bývalých Vrchlabských kasáren (bývalá vojenská nemocnice) a připomněli si zde i osudy Gavrila Principa, v Malé pevnosti se podívali do strážní věže nad IV. dvorem a na vodním reservoáru na bastionu III se mimo jiné seznámili s problémy spojenými s kanalizací a zásobováním vodou, které negativně ovlivňovaly život ve věznici gestapa.
Účastníci si rovněž vyzkoušeli roli studentů při práci na workshopech nabízených školním skupinám přijíždějícím na programy vzdělávacího oddělení a společně si vyslechli přednášku historika Památníku Terezín na téma právo a bezpráví v terezínském ghettu. Součástí programu byla i návštěva depozitáře sbírkového oddělení, kde se účastníci dozvěděli nejen zajímavosti o práci spojené se získáváním a uchováváním předmětů, ale i poutavé příběhy, které se k nim vážou.
Nedílnou součástí programu těchto seminářů je též představení projektů, na kterých učitelé v rámci své pedagogické činnosti ve školách se svými žáky a studenty pracují. V Terezíně byla odprezentována činnost českých učitelů, polští účastníci své projekty představí v prosinci na druhé části tohoto semináře.
Lenka Doležalová