• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Zpravodaj

Zpravodaj

Vzdělávací a informační bulletin Památníku Terezín

  • O Zpravodaji
  • Aktuálně
  • Kontakt
  • Čeština
    • English
  • Zpravodaj 1/2024
  • Zpravodaj 2/2024
  • Zpravodaj 3/2024
  • Zpravodaj 4/2024
  • Archiv

IWalk pro bývalý nacistický Sonderlager Bystřice u Benešova a Pracovní tábor Postoloprty

30 srpna, 2024 by admin

Vzdělávací oddělení Památníku Terezín ve spolupráci s Archivem vizuální historie USC Shoah Foundation a se společností Open Eye za finanční podpory Nadačního fondu obětem holokaustu vytvořily v rámci mobilní aplikace IWalk hned dvě nové vzdělávací procházky, a to pro bývalý Sonderlager Bystřice u Benešova a Pracovní tábor Postoloprty. Tato nacistická zařízení fungovala ve zmíněných místech v letech 2. světové války a byla určena pro židovské míšence a manžele židovských žen.

IWalk je vzdělávací aplikace spojující unikátní filmové vzpomínky přeživších holokaustu z celého světa s kontextem prostoru, ve kterém žijeme. Pro Českou republiku již existuje více těchto „procházek“ – např. Deportační centrum na Radiotrhu v Praze, Ghetto Terezín, Po stopách Židů v Přívoze, Po stopách plzeňských Židů a další.

Vzpomínky pamětníků, které jsou v aplikaci použity, pocházejí z Archivu vizuální historie Nadace šoa Univerzity Jižní Kalifornie (USC Shoah Foundation Visual History Archive) a byly vesměs natočeny v druhé polovině 90. let 20. století.

Aplikace je volně přístupná pro širokou veřejnost. Dostupná je na mobilních zařízeních v systémech Android i iOS.

I Walk pro bývalý nacistický Sonderlager Bystřice u Benešova

Po otevření aplikace IWalk a zastávky Sonderlager Bystřice u Benešova se objeví nejprve mapka, kde jsou vyznačena zastavení, která je možno během procházky navštívit. Tato místa jsou očíslována. Je to z toho důvodu, že jednotlivé lokace na sebe tematicky navazují a je dobré jejich pořadí dle čísel dodržet. Pro lepší orientaci v terénu jsou zde přiloženy i současné fotografie. (Takto jsou koncipovány všechny zastávky, které v aplikaci jsou.)

Plánek trasy pro IWalk – Sonderlager Bystřice u Benešova

IWalk pro Sonderlager Bystřice u Benešova začíná u pomníčku bývalých vězňů bystřického tábora zamyšlením nad otázkami rasismu a pronásledováním skupin obyvatel vůbec. Následující zastavení provedou uživatele dalšími lokacemi spojenými s fungováním tábora – dostane se např. na místní nádraží, dále do prostoru, kde se bývalý tábor přibližně rozprostíral, a pak pokračuje až na břeh Semovického rybníka a seznámí se tak postupně s nástupem mužů do bystřického tábora, táborovou každodenností, tresty i kulturou. Poslední zastavení se nachází na bystřickém hřbitově a je spojeno s tématem útěků z tábora a také se životem bývalých vězňů po válce.

Výpověď Ladislava Rychmana (bývalého vězně Sonderlageru Bystřice u Benešova) z archivu USC Shoah Foundation – použitá v rámci aplikace IWalk.

Ke každé lokalitě lze najít v aplikaci kratší informativní texty; základní údaje jsou pak rozvedeny úryvky z výpovědí pamětníků – bývalých vězňů tábora, a to Alfréda Fuchse, Jana Marka a Ladislava Rychmana. Po přečtení textů a poslechu výpovědí si pak může uživatel zodpovědět přiložené otázky, které se váží k jednotlivým tématům procházky.

Udo Scholz: Sonderlager Bystřice, 1945, Památník Terezín, PT 1343.

Dění v táboře přibližují i přiložené kopie dokumentů, obrázků a fotografií z archivu Židovského muzea v Praze, z archivu Památníku Terezín a též ze soukromého archivu Daniela Štěpánka, t. č. místostarosty Bystřice u Benešova.

Udo Scholz: Krajina u Bystřice, 1945, Památník Terezín, PT 1344.

IWalk pro bývalý nacistický pracovní tábor v Postoloprtech

Prostřednictvím aplikace IWalk můžeme nyní virtuálně, ale i osobně navštívit též místo, kde se v době nacistické okupace nacházel postoloprtský pracovní tábor.

Za pomoci krátkých textů, které toto období a místo přibližují, a díky autentickým filmovým výpovědím čtyř pamětníků, bývalých vězňů tohoto tábora (Jan Černoch, Věroslav Frodl, Petr Sgall a Jan Švestka), čtenář a posluchač v jedné osobě postupně odhaluje řadu detailů z věznění v pracovním táboře Postoloprty. Pro lepší orientaci v prostoru jsou i zde k dispozici mapka s vyznačenými zastaveními a doprovodné fotografie současných míst. Na konci každého zastavení jsou také uvedené otázky, jež vedou k zamyšlení nad podmínkami věznění a vznikem tohoto tábora.

Plánek trasy pro IWalk – Pracovní tábor Postoloprty.

V rámci prvního z pěti zastavení se ocitneme na postoloprtském nádraží, kam vězni přijížděli a odkud se pěšky vydávali do pracovního tábora.

Ve druhém zastavení navštívíme prostor bývalého tábora. V současné době se tu však nacházejí dvě fotbalová hřiště a víceméně tak již nic neodkazuje na dřívější existenci nacistického zařízení.

Ve třetím zastavení, u pamětní cedule, se seznámíme s bližšími podmínkami věznění, jako byly ubytování, strava, ostraha tábora a navazování kontaktů s ostatními spoluvězni.

Čtvrté zastavení se zabývá pracovním nasazením vězňů na stavbě rozjezdové plochy letiště v Žatci či v pískovně přímo v Postoloprtech.

Poslední páté, a zároveň volitelné zastavení, nás zavádí do obce Lenešice, kam přijížděli příbuzní vězňů, aby se s nimi alespoň na chvíli spatřili, popř. jim předali balíčky. Zároveň to bylo místo, odkud se po skončení války většina vězňů navracela domů.

Tyto dvě zastávky v aplikaci IWalk poskytují ucelený přehled o fungování obou táborů, jak bývalého Sonderlageru Bystřice u Benešova, tak Pracovního tábora Postoloprty.

V případě, že s aplikací pracuje v terénu školní skupina pod vedením svého pedagoga, tak je možné odpovědi na přiložené otázky zapisovat do mobilního zařízení a ty se následně dostávají právě k učiteli.

                                                                             Naděžda Seifertová a Jana Švarcová

Primary Sidebar

Obsah nejnovějšího čísla

  • Otilie Davidová, nejmilejší sestra Franze Kafky
  • Irma Lauscherová a Strom terezínských dětí
  • Pedagogický seminář „Prožitek potomků narozených přeživším nacistickou perzekuci a represi“
  • Seminář III. stupně pro české pedagogy ve Státním muzeu Auschwitz-Birkenau

Hledat

Videotéka

Videotéka

Footer

Štítky

Akce PT Fotoarchiv PT Historické články Pedagogické semináře Projekty českých škol Recenze Rozhovory Sbírky PT Soutěže Události Vzdělávací materiály Vzpomínka Zajímavé

Sledujte nás

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

Copyright © 2025 · Památník Terezín

  • Čeština
  • English