„Kdo je to vlastně Brundibár?“
Muzikál věnován všem židovským dětem, které se nemohly stát dospělými
Žáci Církevní základní školy a mateřské školy v Třinci každým rokem připravují pro rodiče, širokou veřejnost a okolní školy v Třinci muzikál. V roce 2009 si u příležitosti 70. výročí od vypuknutí 2. světové války připravili v rámci školního projektu „Židovské děti a válka“ muzikál „Kdo je to vlastně Brundibár?“.
Muzikál vznikl na námět známé dětské opery Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistra Brundibár. Opera, kterou děti hrály v době 2. světové války v Terezíně až 55 krát, zaujala naše žáky a učitele hned od začátku nacvičování. Děti se mohly seznámit nejen s krásnými písněmi, ale i zajímavou historií vzniku a předváděním této opery. Na základě knížky Děvčata z pokoje 28 autorky Hannelore Brenner- Wonschickové mohli žáci nahlédnout do života v Terezíně, z památníků děvčat se dozvídali o jejich nejtajnějších touhách a přáních. Mezi jinými se seznámili s postavou Anny Flachové, která se shodou okolností narodila právě zde, na Slezsku, v nedalekém Cieszynie a hrála v Brundibáru jako dítě ve všech 55 představeních.
Dne 17. 12. 2009 se v divadelním sále Kulturního domu Trisia sešlo 600 diváků, aby shlédli toto muzikálové představení . Na druhý den 18. 12. 2009 se diváky stali žáci okolních základních škol. Velkým překvapením a zážitkem pro žáky, ale i učitele a rodiče byla přítomnost paní Anny Hanusové, roz. Flachové na premiéře představení. Její zajímavé vyprávění z doby pobytu v Terezíně zaujalo děti natolik, že další otázky neměly konce. Svým přístupem k životu, laskavým a vřelým vztahem k dětem, byla paní Hanusová pro všechny přítomné velkým svědectvím o tom, že láska může být silnější než nenávist.
Mgr. Monika Guńková, ředitelka školy