Ve dnech 24. – 27. 11. 2016 proběhl v Památníku Terezín již 16. ročník semináře „Holokaust ve vzdělávání“, jehož se zúčastnilo 53 českých učitelů. Zatímco první stupeň celého vzdělávacího cyklu „Jak vyučovat o holokaustu“ je obsazen pouze českými lektory, na listopadový jsou zváni i přednášející ze zahraničních institucí (izraelský památník Jad Vašem, polské Státní muzeum Auschwitz-Birkenau v Osvětimi, americké United States Holocaust Memorial Museum, německý Dům konference ve Wannsee, nizozemský Dům Anny Frankové). Jejich cílem je seznámit české posluchače s metodikami a pohledem na problematiku vyučování o holokaustu ve jmenovaných organizacích. Nechyběli však již tradičně ani domácí lektoři; přítomni byli zástupci Židovského muzea v Praze, Institutu Terezínské iniciativy či Člověka v tísni, o romském holokaustu hovořil Petr Lhotka, z pořádajícího Památníku Terezín přednesli své příspěvky historici Jan Roubínek a Vojtěch Blodig.
Inspirativní bylo i představení práce žáků ze ZŠ v Trmicích u Ústí nad Labem, kteří pracovali pod vedením svých učitelek Jindřišky Waňkové a Jitky Löblové na výzkumu v rámci projektu Zmizelí sousedé (Zmizelí Langweillovi). Kromě badatelské práce představili i dva krátké animované filmy, které vycházely z práce nad tématem.
Večery byly pak věnovány umělecké tvorbě spojené s holokaustem, nejen z českého prostředí. Vedle projekce klasického filmu Alfréda Radoka Daleká cesta (1948) to bylo čtvrteční vystoupení Dismanova rozhlasového dětského souboru za klavírního doprovodu Michala Macourka s dětskou operou Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistra. V sobotu vystoupil Jaroslav Achab Haidler z labskoústeckého divadla Činoherák s představením jednoho herce Pan Theodor Mundstock na motivy stejnojmenné novely Ladislava Fukse.
St