Pochod živých – 24. listopadu 2021
K připomenutí 80. výročí zahájení deportací židovského obyvatelstva do terezínského ghetta (24. listopadu 1941) uspořádal Památník Terezín 24. listopadu 2021 symbolický „Pochod živých“.
Pietní akce začala v 16 hodin před vlakovým nádražím v Bohušovicích nad Ohří, které bylo až do června 1943 místem, kde deportovaní vystupovali z transportních vlaků a odkud museli dojít do nedalekého Terezína. Až od léta roku 1943 zajížděly vlaky přímo do ghetta po vlečce vybudované jeho vězni na rozkaz komandatury SS.
Po krátkém projevu ředitele Památníku Terezín Jana Roubínka a jeho zástupce Vojtěcha Blodiga o událostech doby před 80 lety se shromáždění průvodem vydalo od nádraží hlavní silnicí do Terezína, a to stejnou trasou, jakou chodili transportovaní vězni. Každý z účastníků vzpomínkového pochodu si nesl od bohušovického nádraží zapálenou svíčku. Tyto svíčky pak byly položeny v Terezíně k pamětní desce u zachovalého zbytku železniční vlečky. Zde proběhla kulturní část vzpomínkové akce. Se zhudebněnými básněmi Hanuše Hachenburga (1929-1944), které byly publikovány v chlapeckém časopisu Vedem, vydávaným v letech 1942 – 1944 v ghettu skupinou chlapců kolem jeho kamaráda Petra Ginze, vystoupili studenti Gymnázia Přírodní škola o. p. s. z Prahy pod vedením jejich ředitele Františka Tichého. Jednu z písní si s nimi zazpívala paní Michaela Vidláková, přeživší z terezínského ghetta. Na samotný závěr vystoupila norská zpěvačka Bente Kahan, jež zazpívala zhudebněnou báseň vězeňkyně ghetta Ilse Weber Ich wandre durch Theresienstadt.
Akce se kromě široké veřejnosti zúčastnili zástupci Terezínské iniciativy, Federace židovských obcí, Židovské obce v Praze, přítomni byli velvyslanci Rakouska a Německa, starosta Terezína René Tomášek, starostka Bohušovic nad Ohří Kamila Čvančarová a dále též představitelé Nadačního fondu obětem holocaustu či Nadačního fondu Věčná naděje.
Naděžda Seifertová