Koncem dubna 2021 proběhla mezinárodní dvoudenní on-line konference pod názvem Visegrad IWalks: Výuka k demokracii prostřednictvím lokální historie. Konference uzavřela společný projekt čtyř organizací ze zemí Visegrádské čtyřky, zaměřený na využití výpovědí přeživších holokaustu v líčení lokální historie.
Výsledek projektu je hmatatelný – koncem března 2021 USC Shoah Foundation zpřístupnila veřejnosti prostřednictvím mobilní aplikace IWalk materiály připravené právě v rámci projektu, které rozšiřují a doplňují možnosti prohlídky bývalého ghetta v Terezíně o video-výpovědi jeho někdejších nedobrovolných obyvatel. Podklady pro tuto IWalk zpracovalo vzdělávací oddělení Památníku Terezín.
Aplikaci IWalk vytvořila USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education se sídlem v Los Angeles jako jeden ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti potenciál svého archivu s více než 50 000 video svědectvími přeživších holokaustu. Uživatelé zmiňované mobilní aplikace mohou zhlédnout výpovědi pamětníků přímo na místech, o kterých tito lidé vyprávějí, a vedle toho se seznámí s širším historickým kontextem podávaných příběhů prostřednictvím doprovodných textů a otázek.
Partnery v projektu, iniciovaného maďarskou nadací Zachor Alapítvány, byly slovenská Nadácia Milana Šimečku, polské Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, a za Českou republiku Památník Terezín. Každá ze zapojených organizací vytvářela IWalk pro své lokality. Projekt probíhal v letech 2019 – 2021 a byl podpořen Mezinárodním visegrádským fondem.
Jeho průběh byl původně naplánován na období listopad 2019 až říjen 2020. Z důvodu vypuknutí pandemie COVID-19 na počátku roku 2020 však došlo ke zpoždění při realizaci dílčích cílů, a to kvůli komplikacím způsobenými protiepidemickými opatřeními vyhlašovanými vládou České republiky a ostatních zemí.
Počáteční fáze projektu měla převážně badatelskou povahu. Nejprve bylo na území bývalého terezínského ghetta zvoleno pět vhodných lokalit pro vytvoření prohlídkové trasy, na což navázalo shromažďování informací z dostupné literatury a pramenů. Současně probíhaly v USC Shoah Foundation Archive i rešerše svědectví pamětníků ghetta vztahující se k vybraným lokalitám. Začala též práce na didaktickém materiálu pro činnost se školními skupinami.
Následně, v červnu 2020, se v Památníku Terezín uskutečnil seminář pro české pedagogy. Ti se zde seznámili s metodikou tvorby IWalk a vyzkoušeli první verzi IWalk pro Terezín. (Více o tomto semináři najdete ve Zpravodaji 3/2020.) Na základě praktické zkoušky a diskuze pak došlo k úpravě materiálů. Druhá pilotní práce s pedagogy proběhla na konci srpna 2020, kdy byl uspořádán workshop pro 14 pedagogů Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb z Litoměřic, při němž byly využity a podrobeny hodnocení připravené výukové materiály. Učitelé nám poskytli velmi důležitou reflexi vedoucí k dalším dílčím modifikacím textů a doprovodných otázek.
Na začátku školního roku 2020/2021 se nám podařilo otestovat tuto verzi IWalk, ještě s využitím tabletů s nahranými video výpověďmi a vytištěných textů a fotografií, s několika skupinami studentů ze zmíněné litoměřické střední školy a se žáky opavského Mendelova gymnázia.
V průběhu letošní dubnové konference, jež několikaletý projekt završila a které se kromě partnerských organizací zúčastnilo mnoho pedagogů a zástupců širší veřejnosti, byly kromě jiného prezentovány nově vytvořené vzdělávací materiály IWalk, a to k historii holokaustu spojené se slovenskými Košicemi, polskou Osvětimí (nikoliv koncentračním a vyhlazovacím táborem, ale městem), Terezínem a a maďarskou Bají. Vedle představení uvedených vzdělávacích materiálů bylo dalším cílem konference motivovat účastníky k tvorbě nových IWalk.
Dle materiálů vzdělávacího oddělení PT