Jarní vlna epidemie nemoci covid-19 zasáhla i do kalendáře akcí Památníku Terezín. Některé z nich musely být zrušeny, jiné, pokud to bylo možné, se přesunuly do podzimních měsíců téhož roku. Jednalo se o seminář pro pedagogy Jak vyučovat o holokaustu, slavnostní vyhlášení výsledků uměleckých soutěží Památníku Terezín – Memoriálu Hany Greenfieldové a Terezínskou tryznu.
Seminář Jak vyučovat o holokaustu v podzimním termínu
Semináře Jak vyučovat o holokaustu, které představují první stupeň z několika úrovňové struktury seminářů pro pedagogy na téma výuky o problematice holokaustu, se konají tradičně v jarních měsících. Památník Terezín je pořádá ve spolupráci s MŠMT ČR, Židovským muzeem v Praze a Muzeem romské kultury v Brně. S ohledem na výše zmíněnou epidemiologickou situaci v březnu 2020 bylo organizátory rozhodnuto plánovaný seminář přesunout na podzim. Vypsány a plně obsazeny byly dokonce dva termíny na září a říjen. Vzhledem k vývoji situace v září se však nakonec uskutečnilo pouze jedno školení, a to v termínu 11. – 13. 9. 2020.
Páteční program semináře byl zahájen v Židovském muzeu v Praze a v podvečer se účastníci přesunuli do terezínského Památníku. Zde se pokračovalo přednáškami, workshopy a prohlídkami bývalého terezínského ghetta ve městě Terezín a bývalé policejní věznice gestapa v Malé pevnosti. Tento seminář přinesl také jednu premiéru v rámci historie těchto školení, a to on-line besedu s přeživší holokaustu a bývalou vězeňkyní terezínského ghetta, paní Helgou Hoškovou-Weissovou.
Naděžda Seifertová
Vyhlášení výsledků uměleckých soutěží Památníku Terezín – Memoriál Hany Greenfieldové
Dne 23. září 2020 v půdním divadle Magdeburských kasáren proběhlo slavnostní předávání cen 26. ročníku literární a 24. výtvarné soutěže Památníku Terezín Memoriálu Hany Greenfieldové.
Soutěže nesou název po bývalé vězeňkyni terezínského ghetta, Haně Greenfieldové, která byla v 90. letech 20. století spoluzakladatelkou a se svojí rodinou též sponzorkou tohoto soutěžního klání mladých umělců.
V roce 2020 se soutěže konaly pod společným námětem Válka skončila, můžeme zapomenout? Ten měl připomenout 75. výročí 2. světové války a přimět k zamyšlení se nad tím, jestli je vůbec možné zbavit se prožitků spojených s vězněním nejen v Terezíně. Ve školním roce 2019/2020 se soutěží zúčastnilo celkem 379 prací ze 72 škol celé České republiky.
Slavnostní ceremoniál byl zahájen krátkými projevy tehdejšího náměstka hejtmana Ústeckého kraje pro školství, mládež a sport Petra Šmída a ředitele Památníku Terezín Jana Roubínka. Vedle řady dalších hostů se akce v roli předávajícího zúčastnil i Jiří Polák, syn historika a bývalého vězně terezínského ghetta Erika Poláka. Po něm jsou pojmenovány speciální ceny financované sdružením bývalých vězňů Terezína Terezínská iniciativa. Ostatním oceněným předával odměny ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.
Uměleckou část programu zajistila rodačka z města Tuzla v Bosně a Hercegovině, pianistka a zpěvačka Aida Mujačič. Ta jako malá dívka zažila občanskou válku v bývalé Jugoslávii a s přítomnými posluchači se podělila i o své autentické zážitky z ní. Zazpívala pak písně bosenských židů v jazyce ladino a slovanské ze sběrů českého etnografa a malíře Ludvíka Kuby, který působil v Bosně koncem 19. století.
Oceněné literární i výtvarné práce jsou zpřístupněné ke zhlédnutí na webu Památníku Terezín.
Pavel Straka