V březnu letošního roku uběhly již dva roky od chvíle, kdy byla veřejnosti v budově Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze poprvé představena putovní výstava Školákem ve válečných letech, která shrnovala výsledky práce týmů zapojených do stejnojmenného projektu ve školním roce 2015-2016. Následně se v květnu 2017 započala její pouť po mnoha regionech České republiky. Do konce března 2019 byla zatím instalována v 17 městech a obcích, v některých dokonce i dvakrát na různých místech. Vzhledem k tomu, že o projektu Školákem ve válečných letech jsme Vás na stránkách Zpravodaje PT informovali již několikrát, na následujících řádcích se soustředíme pouze na okolnosti spojené s dosavadní poutí zmiňované výstavy.
V první fázi své cesty putovala výstava po místech, kde sídlí většina škol (s výjimkou jedné), jejichž žáci se do projektu aktivně zapojili. Ta probíhala zhruba po dobu jednoho roku. Expozice byla instalována na ZŠ Morkovice u Kroměříže, Gymnáziu Uherské Hradiště, ZŠ Svatobořice – Mistřín, ZŠ Modřice u Brna, na Gymnáziu Židlochovice, Gymnáziu a SOŠ Moravské Budějovice, ZŠ v ul. O. Nedbala v Českých Budějovicích, ZŠ v Jiráskových sadech v Příbrami a na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni. Mimo tyto školy byla v prvním roce svého putování výstava umístěna také v kulturním sále domu s pečovatelskou službou v Radnicích (místní ZŠ se zapojila do projektu), ve Státním okresním archivu v Příbrami (po instalaci na ZŠ Jiráskovy sady), v budově rektorátu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (po vystavení na ZŠ v ul. O. Nedbala), kde ji velice vstřícnými slovy v průběhu vernisáže uvedl historik Prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., v atriu budovy Městského úřadu v Milovicích (místní ZŠ pracovala na projektu), v kulturním centru v Kutné Hoře (místní VOŠ, SPŠ a JŠ se zapojila do projektu), v kulturním domě v Hlízově (dva členové místního osvětového spolku se zapojili do projektu), nebo na Zámečku v Pardubicích (díky Mgr. Marii Hřebíkové, která se do projektu začlenila s žáky místní ZŠ a Praktické školy Svítání, o. p. s. a oslovila Československou obec legionářskou spravující tento objekt).
Některé výše uvedené školy prezentaci výstavy spojily i s doprovodným programem, který měl různé formy. Mgr. Eva Pátíková (tehdy ještě Bánská) působící na ZŠ Morkovice u Kroměříže, kde byly výstavní panely umístěné vůbec poprvé mimo Prahu, připravila pro žáky pracovní listy určené k výuce s využitím výstavy. Podobně paní Mgr. Danuše Švarzbergerová spolu se svým kolegou Mgr. Tomášem Dratvou na gymnáziu v Židlochovicích organizovali prohlídky výstavy nejen pro studenty gymnázia, ale i pro žáky místní základní školy. Jen zde ji díky nim zhlédlo přes 800 návštěvníků, mezi nimiž byl i synovec ředitele Františka Bolelouckého (popraveného v době nacistické okupace za odbojovou činnost), kterému se ve svém výzkumu (nejen) v rámci projektu věnoval žák uvedeného gymnázia Jan Hroudný. Studenti Gymnázia a SOŠ Moravské Budějovice vybavili pro vernisáž na své škole třídu dobovými lavicemi a nábytkem a nastudovali pod vedením Mgr. Květy Bretšnajdrové krátkou scénku inspirovanou filmem Vyšší princip. Scénku ze života žáků škol v Nových Dvorech u Českých Budějovic si připravili i žáci českobudějovické školy na ulici Oskara Nedbala s paní učitelkou Mgr. Dagmar Boudovou. V Milovicích se v průběhu vernisáže díky vedoucím projektu z místní ZŠ T. G. Masaryka, paním učitelkám Mgr. Janě Třetinové a Bc. Leoně Mikušové, proměnilo atrium milovické radnice částečně v dobovou školní třídu. Ve vitrínách si návštěvníci mohli prohlédnout i historické dokumenty, učebnice a jiné exponáty zapůjčené z Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. Vedle toho také mohli zhlédnout kulturní program s výstupy samotných žáků. A v neposlední řadě bychom neměli zapomenout i na žáky VOŠ, SPŠ a JŠ v Kutné Hoře, kteří pod vedením Mgr. Jitky Šimkové připravili v rámci instalace výstavy ve svém městě doprovodný program spojený s promítáním studentského videodokumentu.
Výše představené putování probíhalo tak, že si do projektu zapojené školy, až na malé výjimky, výstavu samy předávaly. Expozice tedy udělala doslova a do písmene okruh po České republice ve směru hodinových ručiček. Po první fázi cestování výstavy pak přišla další, v rámci které již instalace probíhají na půdě jiných institucí, jež o ni projevily zájem. Na podzim 2018 ji tak hostilo Městské muzeum ve Skutči, v závěru uvedeného roku územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, v první čtvrtině roku 2019 Šluknovský zámek a v květnu byla vystavena v informačním a kulturním středisku v Lomnici nad Lužnicí. A připravuje se její instalace i v dalších místech České republiky. Zapůjčení výstavy je bezplatné, zájemci musí v současné době zajistit pouze její dopravu podle dohody s naší institucí.
Dosavadní dvouleté putování výstavy Školákem ve válečných letech nás velice naplňuje, zejména z toho důvodu, že výsledky práce do projektu zapojených týmů jsou tímto dlouhodobě prezentovány veřejnosti. K představení práce žáků a studentů přispěje i nový web projektu, na kterém jsou taktéž prezentovány výstupy z bádání (nejen) výše uvedených škol.
Šp