Zevrubné prohlídky táborů Auschwitz I a Auschwitz II-Birkenau, speciální návštěva veřejnosti nepřístupného Bloku 10 spojeného s hrozivými pokusy na ženách, seznámení s konzervátorskými laboratořemi muzea nebo setkání s přeživším varšavského povstání a následně vězněm Auschwitz II – Birkenau, dnes básníkem Bogdanem Bartnikowskym – to vše si bude pamatovat dvanáct českých učitelů, kteří se účastnili počátkem března 2014 speciálního semináře ve Státním muzeu Auschwitz – Birkenau. Seminář se konal ve dnech, které připadly na výročí tragické události – 70 let od likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau (1944).
Seminář byl pro nás výjimečný i v tom ohledu, že byl určen nejenom českým, ale též polským učitelům a to mu dodalo další rozměr – rozměr setkání. Mezinárodní centrum pro vzdělání o Auschwitz a holokaustu, které seminář organizovalo, včlenilo do programu zajímavé edukační bloky, v nichž jsme se např. dozvěděli něco o historickém vývoji ve vzdělávání o holokaustu v západní i východní Evropě a samozřejmě nechyběly prezentace školních projektů samotných učitelů.
Velmi si ceníme dlouhodobé spolupráce se Státním muzeem Auschwitz – Birkenau a doufáme, že i naše další společné počiny budou stejně úspěšné jako byl tento.
Kl