Na jaře 2024 proběhly v Památníku Terezín tři semináře pro pedagogy, z nichž hned dvou se zúčastnili nejen čeští, ale i zahraniční učitelé.
Seminář česko-polský se konal v termínu 7. – 10. března 2024. Jedná se o V. stupeň v rámci školení pro pedagogy, které je zaměřeno na výuku o holokaustu. Tohoto semináře se vždy zúčastní dvanáct českých a dvanáct polských učitelů a spoluorganizují jej Památník Terezín a Státní muzeum Auschwitz-Birkenau. Seminář probíhá ve dvou blocích v rámci jednoho kalendářního roku, první z nich v Památníku Terezín a druhý, navazující ve Státním muzeu Auschwitz-Birkenau v Polsku.
Seminář v Památníku Terezín byl zahájen ve čtvrtek 7. března prezentací domovských regionů účastníků. V pátek dopoledne absolvovali polští pedagogové prohlídku bývalého terezínského ghetta a čeští učitelé navštívili pro běžné návštěvníky Terezína nepřístupná místa, která jsou však výrazně spjata s historií, jenž se na území města v průběhu staletí odehrála (například místnosti v bývalé vojenské nemocnici, kde byl léčen Gavrilo Princip atp.). Odpoledne se všichni společně zúčastnili přednášky věnované historii pobočky koncentračního tábora Flossenbürg, který se nacházel v letech 1944-1945 v Litoměřicích, a též měli možnost navštívit depozitář sbírkového oddělení a seznámit se s činností správců sbírek. Čeští učitelé také prezentovali svým kolegům projekty, na kterých ve školách se svými žáky pracovali či pracují.
Sobotní program začal v Malé pevnosti, kde se v letech 1940-1945 nacházela policejní věznice gestapa. Pro polské účastníky byla připravena komentovaná prohlídka tohoto areálu. Čeští učitelé se seznámili s metodikou workshopu Školákem v protektorátu vzdělávacího oddělení PT a nahlédli do dokumentů, se kterými pracují studenti v rámci vzdělávacích programů v Památníku Terezín. Poté si prohlédli část prostor Malé pevnosti, které nejsou součástí prohlídkové trasy pro běžné návštěvníky.
Odpoledne strávili pedagogové společně během workshopů vzdělávacího oddělení Památníku Terezín – Efekt přihlížejícího a Po stopách paměti.
Po zakončení semináře v sobotu večer se učitelé společně odebrali na prohlídku blízkých Litoměřic. Účastníci se ještě nemuseli zcela loučit, neboť se celá skupina znovu setká ještě jednou, a to v září 2024 ve Státním muzeu Auschwitz-Birkenau.
Seminář Jak vyučovat o holokaustu
V Židovském muzeu v Praze a v Památníku Terezín proběhl letos již 24. ročník semináře Jak vyučovat o holokaustu. Třídenní seminář I. stupně, kterého se zúčastnilo 45 pedagogů z českých základních a středních škol, se konal ve dnech 23. – 25. února 2024. Dalšími spoluorganizátory semináře jsou Muzeum romské kultury v Brně a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Účastníci semináře absolvovali přednášky věnované judaismu a historii židovského osídlení Čech a Moravy, antisemitismu a jeho projevům v minulosti i současnosti, propagandistické funkci terezínského ghetta, holokaustu Romů a Sintů a zásadám výuky o holokaustu ve školách. Součástí programu byly též workshopy Památníku Terezín a Muzea romské kultury v Brně. Zástupci těchto organizací byly představeny některé jimi nabízené aktivity pro školní skupiny. Třetím workshopem, který mohli účastníci absolvovat, byl divadelně-výtvarný workshop PhDr. Jany Jebavé. V rámci školení absolvují pedagogové i komentované prohlídky pražského židovského města, bývalého terezínského ghetta a bývalé policejní věznice gestapa v Malé pevnosti v Terezíně. Účastníky velmi oceňované bylo osobní setkání s pamětnicí terezínského ghetta Ditou Krausovou, jež je během besedy seznámila se svými osudy a životem v ghettu a též se zkušenostmi z poválečného života v jednom z izraelských kibuců a v Izraeli vůbec.
Začátkem května 2024 se v Památníku Terezín konal poprvé vzdělávací seminář pro pedagogy z Maďarska. Tento seminář uspořádal Památník Terezín ve spolupráci s izraelským památníkem Yad Vashem za finanční podpory SRN. Maďarští učitelé, kteří do Terezína přijeli, sami v přechozích letech absolvovali v Maďarsku a v zahraničí řadu školení. Exkurze a seznámení se s historií terezínského ghetta a policejní věznice gestapa tak pro ně byla nadstavbou.
Jejich vzdělávací pobyt v Terezíně byl směřován zejména k poznání prostředí bývalých terezínských represivních zařízení a seznámení se s expozicemi Památníku Terezín. Účastníci také šli ve stopách bývalých vězňů maďarského původu, kterých bylo v době 2. světové války vězněno v Terezíně více než 1000.
Pro účastníky byl připraven bohatý program. Začal exkurzí na dokumentační oddělení Památníku Terezín. Zde jim odborní pracovníci přiblížili chod a činnost tohoto oddělení a ukázali jim různé typy dokumentů, které jsou v archivu uloženy. Učitelé měli možnost nahlédnout např. do časopisu Vedem, který byl vydáván v ghettu mládeží, a také jim bylo předvedeno, jak pracovat s databází Památníku Terezín a co vše je v ní možné vyhledat. Poté program pokračoval prezentací k historii terezínského ghetta. Následovaly podrobné prohlídky bývalého ghetta ve městě Terezín a policejní věznice gestapa v Malé pevnosti. V programu akce byly zařazeny i dva workshopy. Prvním z nich byl workshop s názvem Umění v době holokaustu? vedený Szilvií Petö Dittel, která zde reprezentovala organizátora akce, památník Yad Vashem. Druhý workshop Po stopách paměti byl již ukázkou činnosti vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. Účastníci se díky němu seznámili v rámci mobilní aplikace IWalk se zastávkou zabývající se bývalým terezínským ghettem, jež je navíc dostupná i v maďarštině. V rámci workshopu se podařilo v tomto případě propojit mobilní aplikaci IWalk s 3D verzí workshopu, která je využívána vzdělávacím oddělením v rámci seminářů pro skupiny mládeže v Památníku Terezín.
Dle evaluace, sepsané následně účastníky akce, seminář rozhodně přispěl k rozšíření jejich povědomí o fungování a funkcích tohoto represivního zařízení. Historie terezínského ghetta tak nyní jistě při výuce, kterou tito pedagogové vedou ve školách, dostane své zasloužené místo.
Sylvie Holubová a Naděžda Seifertová