Malovat a přežít bylo společným tématem 28. ročníku literární a 26. ročníku výtvarné soutěže Památníku Terezín – Memoriálu Hany Greenfieldové. Inspirací pro toto téma byla především výtvarná tvorba vězňů terezínského ghetta, mnohdy se přitom jednalo o vězně dětské či dospívající. Mezi ně patřil například Jan Burka, rodák z Československa, žijící po válce ve Francii, z jehož knihy je název letošní soutěže vypůjčen. Nebo Helga Hošková-Weissová, jejíž obrázky dokumentovaly těžké životní podmínky ghetta. Autoři soutěžních prací se zamýšleli nad různými významy výtvarné tvorby vzniklé v podmínkách míst, kde lidé čelí neustálému strachu a život ohrožujícímu nedostatku.
Letošní ročník výtvarné soutěže byl ozvláštněn tím, že u příležitosti předávání předsednictví Evropské unie České republice Francií byl vyhlášen společně s Českým centrem v Paříži a Memorial de la Shoah v Paříži. Francouzská část soutěže však probíhala odděleně.
Do obou uměleckých soutěží bylo letos zasláno více něž 600 prací ze 131 českých škol – 74 prací v literárních kategoriích, 540 prací ve výtvarných kategoriích.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěží a předávání cen autorům oceněných prací, se uskutečnilo 9. června 2022 v kinosále Muzea ghetta v Terezíně. Kromě oceněných autorů a jejich doprovodu se slavnostního vyhlášení zúčastnilo i mnoho dalších vzácných hostů. Byli mezi nimi bývalá vězeňkyně terezínského ghetta Michaela Vidláková, předseda Terezínské iniciativy Michal Stránský, Martina Jankovská z Nadačního fondu Věčná naděje. Dále se akce zúčastnili zástupci Ministerstva kultury České republiky Tereza Habartová a Darina Vnoučková, radní Krajského úřadu Ústeckého kraje Jindra Zalabáková, vedoucí odboru školství Ústeckého kraje Roman Kovář, starosta města Terezín René Tomášek a další hosté.
Seznamy vítězů a oceněná díla naleznete na webových stránkách Památníku Terezín v části Vzdělávání – literární soutěž zde, výtvarná soutěž zde.
O hudební část programu se postarala zpěvačka a klavíristka Aida Mujačič, původem z Bosny. Ta posluchačům představila svoje úpravy písní Karla Reinera z cyklu Květovaný kůň a ze hry Esther a také bosenské písně (jednak v jazyce sefardských židů ladino, jednak slovanské). Aida Mujačič vnímá osud Karla Reinera a vězňů terezínského ghetta jako jistou paralelu ke svému životu, kdy ona sama jako malá dívka v době války v Bosně (90. léta 20. století) zažívala ve sklepě hodiny klavíru. Proto během vystoupení v Památníku Terezín vyprávěla právě i o svých dětských válečných zážitcích v městě Tuzla v dnešní Bosně a Hercegovině.
Jan Kaňa, Pavel Straka