První věc, kterou udělám po válce, bude… bylo tématem nyní již 28. ročníku výtvarné soutěže Památníku Terezín – Memoriálu Hany Greenfieldové. Ať už se za „první věcí“ skrývaly myšlenky na návrat domů, opětovné shledání s rodinou či kamarády, studium, pomstu, nebo třeba jen na obstarání si něčeho dlouho odpíraného, tak vždy pomáhaly vězňům přečkat těžké časy pobytu v terezínském ghettu, v terezínské Malé pevnosti i na jiných místech, která nacisté využívali k věznění, týrání a vraždění lidí. Bohužel i dnes jsou mnozí lidé na různých místech světa navzdory deklarovaným lidským právům internováni a mučeni. A také jim podobné myšlenky mohou pomáhat dožít se dalšího dne.
Soutěžící se při tvorbě výtvarných prací měli zamyslet nad tím, které myšlenky by pomohly jim samotným, kdyby byli neprávem vězněni. Co by byla jejich první věc, kterou by chtěli udělat poté, co se vrátí zpátky na svobodu.
Do letošního ročníku bylo zasláno celkem 501 soutěžních prací od žáků a studentů ze 72 českých škol.
Slavnostní vyhlášení výsledků a zároveň také předávání cen autorům oceněných děl se uskutečnilo 6. června 2024 v kinosále Muzea ghetta. Zúčastnili se ho kromě oceněných žáků, studentů a jejich blízkých také další vzácní hosté: bývalá vězenkyně terezínského ghetta Michaela Vidláková, předseda Terezínské iniciativy Michal Stránský, Martina Jankovská z Nadačního fondu Věčná naděje, zástupkyně porotkyň Tereza Šimková, Pavel Hynčica z Odboru muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR, Martina Halířová a Jakub Seiner z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, kurátorka Mezinárodní dětské výstavy Lidice Veronika Trubačová,a další.
V průběhu programu měli zúčastnění možnost zhlédnout úryvky videovýpovědí pamětníků – bývalých vězňů, jež se týkaly tématu soutěže. O kulturní část programu se postaralo hudební těleso String Clartet.
Seznamy vítězů a oceněná díla naleznete na webových stránkách Památníku Terezín v části Vzdělávání – odkaz zde.
Jan Kaňa