Tradiční Terezínská tryzna se uskutečnila v neděli 19. května 2024 na Národním hřbitově před terezínskou Malou pevností. Památník Terezín ji pořádal ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou. Záštitu nad konáním Terezínské tryzny 2024 převzal ministr kultury ČR Martin Baxa.
Terezínská tryzna se koná každoročně již od roku 1947, vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje v odkazu na tzv. Buchenwaldskou přísahu. Jejím obsahem bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.
Vzpomínkové akce se kromě hostů nejvzácnějších – bývalých vězňů, a to nejen terezínských nacistických represivních zařízení, a mnoha návštěvníků zúčastnili též vrcholní političtí představitelé České republiky: prezident Petr Pavel, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, předseda vlády České republiky Petr Fiala, další zástupci veřejnosprávních institucí, krajských samospráv, měst a obcí, velvyslanci a představitelé ambasád mnoha států, delegace partnerských organizací Památníku Terezín z tuzemska i ze zahraničí, představitelé církví a mnozí další.
Po nástupu čestné stráže a hudby Armády České republiky byla tryzna zahájena v 10 hodin kladením věnců a kytic. Poté zazněla státní hymna v podání barytonisty Petra Matuszky a následně zúčastněné přivítal ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Hlavní projev přednesla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. Na ni pak navázala paní Dita Krausová, bývalá vězenkyně terezínského ghetta a dalších nacistických táborů se svým poselstvím.
„Cítím, že mám ještě úkol. Snažím se vyprávět mladším generacím o osudu Židů za vlády nacistů a o tom, co jsem sama prožila. Chtěla bych působit na své posluchače tak, aby se zamysleli nad tím, co způsobilo takové hrůzy, jaké jsme my Židé prožili…“ sdělila přítomným paní Krausová, jejímž projevem se jako červená niť táhla myšlenka nezapomínání na minulost a pěstování tolerance mezi všemi lidmi, národy, příslušníky jiných náboženství.
Následovala tradiční křesťanská a židovská modlitba a tryzna byla zakončena hudebním vystoupením dívčího pěveckého sboru Puellae cantantes z Litoměřic.
Po poledni se mohli hosté zúčastnit ještě hudebního matiné, na němž vystoupil barytonista Petr Matuszek s klavíristou Jiřím Knottem, a též slavnostního přijetí daru – originálu pergamenového svitku Tóry ze zaniklé synagogy ve slovenské Šaľe. Někteří předváleční členové šaĺské židovské komunity se v době 2. světové války stali vězni terezínského ghetta. Cenný dokument věnoval Památníku Terezín slovenský honorární konzul v německém Bad Homburgu Imrich Donath.
Naděžda Seifertová