V závěru loňského roku byl Památník Terezín již podruhé nucen odstoupit nejen od konání školení druhého stupně pro učitele z České republiky v Terezíně Holokaust ve vzdělávání s účastí lektorů ze zahraničí, ale také semináře čtvrtého stupně v izraelském Jad Vašem (Jeruzalém). Důvodem byly opět organizační komplikace způsobené přetrvávající pandemií COVID-19.
Namísto zmiňovaných akcí byl zájemcům z řad českých učitelů nabídnut historicky první pedagogický webinář Památníku Terezín s názvem Výuka o holokaustu, který se konal ve dvou termínech: 3. – 4. prosince a 10. – 11. prosince 2021.
Program webinářů, které začínaly v pátečních odpoledních a končily v sobotních večerních hodinách, byl v obou případech totožný. Zahájeny byly virtuální prohlídkou terezínského ghetta, které „vedly“ lektorky vzdělávacího oddělení Památníku Terezín, Helena Palová a Jana Sumičová. Po prohlídce následovala jejich kolegou Janem Špringlem (vzdělávací oddělení Památníku Terezín) vedená prezentace didaktických zásad zachovávaných institucemi zabývajícími se primárně výukou o holokaustu. Na sobotu pak byly zařazeny tři workshopy, během kterých představil opět Jan Špringl on-line aktivity Památníku Terezín pro školní mládež, dále Zuzana Pavlovská ze Židovského muzea v Praze uvedla jeho metodiku výuky o současném antisemitismu, a Martin Šmok ze společnosti Open Eye, která je servisní organizací USC Shoah Foundation – Institute for Visual History and Education, se věnoval praktické ukázce využití video svědectví přeživších Šoa v projektech IWitness a IWalks.
Obou webinářů, pro které má Památník Terezín akreditaci MŠMT ČR, se celkem zúčastnilo 33 pedagogů z celé České republiky. Pozitivní odpovědi, uváděné účastníky v elektronických dotaznících vyplňovaných v závěru webinářů, velice potěšily všechny, kteří se na jejich organizaci i průběhu podíleli.
Jan Špringl