Památník Terezín již od roku 2002 pořádá vzdělávací semináře pro české pedagogy v zahraničí, a to ve spolupráci s MŠMT ČR a spřátelenými zahraničními organizacemi.
V říjnu a na počátku listopadu 2022 proběhly hned tři tyto semináře, dva v Polsku, v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau, a třetí v památníku Yad Vashem v Izraeli.
Seminář III. stupně v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v Polsku
Nejprve se ve dnech 6. – 9. října 2022 uskutečnil seminář v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v Polsku (tzv. seminář III. stupně). Na více než 30 pedagogů ze všech koutů České republiky čekal velmi zajímavý program. Byly jim např. nabídnuty přednášky týkající se orchestrů, které fungovaly v KT Auschwitz, či příslušníků SS v táboře. Důležitou roli v programu hrály samozřejmě prohlídky obou částí tábora, Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau a účastníci měli možnost seznámit se i s metodikou užívanou zdejším vzdělávacím centrem v rámci workshopu Historie zachycená v předmětech.
Jan Kaňa
Seminář pro české pedagogy v památníku Yad Vashem v Izraeli
V termínu 23. – 31. října 2022 proběhl seminář v památníku Yad Vashem v Izraeli. Konal se po dvouleté přestávce způsobené epidemií nemoci covid 19.
Osmnáct českých pedagogů se při programu v Mezinárodní škole pro studium o holokaustu (International School for Holocaust Studies) při Yad Vashem seznámilo s konceptem této školy a absolvovalo velké množství přednášek a workshopů. Ty přibližovaly život židovského obyvatelstva v době předválečné, jejich válečné osudy a nakonec i to, jakým způsobem probíhal návrat těchto osob do normálního života. Při prohlídkách si učitelé prohlédli zdejší expozice a též celý kampus památníku.
Součástí programu v Yad Vashem byla také prezentace projektů účastníků, které oni sami ve školách zrealizovali či realizují. V páteční podvečer pak navštívili při příležitosti začátku šabatu část bohoslužby v jedné z jeruzalémských synagog.
Jeden den byl věnován návštěvě spřátelené organizace Památníku Terezín v Izraeli – Beit Theresienstadt, který se nachází v kibutzu Giv´at Chajim Ichud. Zde se skupina po úvodním přátelském přijetí ředitelkou Beit Terezin Tami Kinberg setkala s Ruth Meissner, která byla jako mladá dívka vězněna v terezínském ghettu. Účastníci absolvovali komentovanou prohlídku kibutzu a v muzeu na ně poté ještě čekaly ukázky ze sbírek Beit Terezín. V závěru dne jim byly prezentovány některé vzdělávací programy a materiály, které jsou v Beit Terezin připraveny pro školní skupiny.
Seminář mimo jiné také přináší možnost poznat i prostředí navštívené země, reálie a vybrané mezníky historie Izraele a Jeruzaléma. Učitelé si tak prohlédli Staré město v Jeruzalémě a podnikli výlet na pevnost Masadu a k Mrtvému moři.
Naděžda Seifertová
Česko-polský pedagogický seminář
Stejně jako seminář v Yad Vashem v Izraeli, tak i již tradiční česko-polský seminář se letos uskutečnil po dvouleté pauze. Jeho první část proběhla koncem června 2022 v Památníku Terezín, druhá počátkem listopadu v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v Polsku.
Hlavním cílem tohoto setkání je navázání vzájemné spolupráce mezi českými a polskými kolegy. Zahajovacím bodem programu terezínské části semináře bylo proto představení domovských regionů a regionálních produktů, jejichž ochutnávka velmi podpořila navázání osobní komunikace mezi účastníky.
Další dva dny semináře pak probíhal bohatý program. Některé aktivity byly společné pro obě skupiny a některé probíhaly odděleně, jelikož pro české účastníky je tento seminář již pátým v řadě pedagogických seminářů pořádaných Památníkem Terezín. Zatímco polští účastníci měli na programu prohlídku bývalého židovského ghetta a policejní věznice v Malé pevnosti, čeští účastníci během své prohlídky navštívili běžně nenavštěvovaná místa ve městě Terezín a v Malé pevnosti (např. interiéry bývalých Vrchlabských kasáren ve městě, či strážní věž u IV. dvora v Malé pevnosti v Terezíně). Učitelé mohli také aktivně pracovat v rámci workshopu vzdělávacího oddělení Po stopách paměti, navštívili depozitář sbírkového oddělení, kde jim byly ukázány některé zajímavé předměty, a absolvovali přednášku Táborové velitelství SS v ghettu Terezín historika Památníku Terezín Tomáše Fedoroviče. Čeští pedagogové také představili svým polským kolegům projekty, na kterých pracují ve svých školách.
Druhá část semináře se konala ve dnech 3. – 6. listopadu 2022 v Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau v polské Osvětimi, kde se čeští a polští účastníci znovu setkali. Mezinárodní centrum pro vzdělávání o Auschwitz a holocaustu (ICEAH) pro ně připravilo nabitý program. V pátek dopoledne nejprve proběhlo oficiální zahájení. Následovaly paralelně workshopy zvlášť pro Čechy a pro Poláky. Čeští učitelé pracovali v rámci workshopu Historie zachycená v předmětech, polští se pak seznámili s významem a funkcí umění v KT Auschwitz. Další částí programu byly rozšířená prohlídka bývalého KT Auschwitz I a prezentace projektů polských pedagogů. Sobotní dopoledne bylo nejprve opět věnováno prohlídce, tentokrát bývalého tábora Auschwitz II – Birkenau, na kterou odpoledne navázala návštěva dalších míst v areálu bývalého KT Auschwitz I – nepřístupných běžným návštěvníkům. Jednalo se oddělení táborové nemocnice, kde byly umístěné ženy, které se musely podrobit pokusům německých lékařů (zejm. sterilizace), o hlavní strážnici či o zahradu velitele tábora R. Hösse, která náležela k vile, kterou obýval se svou rodinou. Seminář byl zakončen přednáškou historika Piotra Setkiewicze Paradigma Auschwitzu a holocaustu jako historického kontextu genocid 20. století.
Seminář proběhl ve velmi přátelské atmosféře a doufáme, že naše spolupráce bude i nadále pokračovat.
Lenka Doležalová, Sylvie Holubová